Top tipy kam s dětmi

Drsnou krajinu protkanou smíšenými lesy provoněnými mízou a řízným aroma podhoubí si můžete užít s dětmi – a to právě v lesích, kde vám pod nohama bude křupat jehličí a větvičky a téměř na každém kroku narážíš na zajímavý pískovcový či čedičový útvar. Objev vesničku miniatur, vodníků, pohybové stezky, zavzpomínejte na časy dávno minulé v motoráčku anebo si prostě jen užij čas strávený v pohádkovém lesním hřišti.

KAM S DĚTMI V LUŽICKÝCH HORÁCH

Lužické hory jsou naprosto skvělou lokalitou pro dobrodruhy a samotáře, s trasami pro nejmenší to tak jednoduché není a proto jsme se rozhodli vám shromáždit pár tipů.

Mlýnky-Brand, Česká Kamenice

Obnovený lesopark u České Kamenice s parkem miniatur Mlýnky je ideální v horkých letních dnech. Kde jinde se s dětmi čas tráví lépe než v lese ve stínu? Navíc u tohoto výletu nemusíte ani příliš přemýšlet nad tím, zda je lepší si vzít nosítko, kočár nebo jestli dítku dovolíte odstrkovadlo. Sem se dostanete s čímkoliv. V oplocené vesničce, kterou protéká potůček, si děti mohou zblízka prohlédnout mlýn s mlýnským kolem, pilu, hradby s hradní věží, větrný mlýn, přehradu a další miniaturní stavení. Vstupné se neplatí.

K Mlýnkům se dostanete snadno po žluté značce z náměstí Míru, podél Poutní kaple narození Panny Marie. Od Mlýnků se můžete vydat po dřevěné značce na 1,2 km dlouhý dětský okruh s šesti interaktivními tabulemi s tématikou místní flóry a fauny. Ke svačině můžete využít zrekonstruovaný přístřešek nacházející se hned u Mlýnků, nenachází se zde ale žádný kiosek. Celý okruh od náměstí měří asi 2,5 km a se všemi zastávkami je to výlet asi na 2 a půl hodiny.

Stezka hastrmanů, Brniště

Pokud vaše děti zvládnou už i delší výlety, pak je pro vás tohle to pravé ořechové. Nedaleko od České Lípy v Brništi můžete s dětmi vyrazit po stopách hastrmanů a pohádkových bytostí na 6km trasu.

Stezka hastrmanů vede podél místních rybníků a na 11 tematických zastávkách se dozvíte něco o rostlinách, zvířatech a o životě spojeného s mokřady a lužními lesy. Projdete se kolem starých mlýnů, kostela sv. Mikuláše, cestou vás nemine několik ohrad s hospodářskými zvířaty či sochy hastrmanů a víl dohlížejících na místní rybníky a přírodu. Děti zabaví úkoly od pohádkových bytostí a dětská hřiště. Trasa stezky je rovinatá, vhodná pro kočárky i odrážedla a můžete nastoupit přímo z náměstí, kde začíná, nebo od vlakového nádraží, kde se nachází jedno ze stanovišť. Pokud by vás dohnal hlad, přímo v Brništi je možno se občerstvit v obchodě, kavárně či restauraci.

Meixnerova pohybová stezka, Prysk

Pro otrlejší šoféry kočárků je ideálním výletním místem Meixnerova stezka v Prysku, pojmenovaná po kronikáři působícím zde za 2. světové války. Lesní cesta obklopená pohybovými prvky skýtá v letních měsících ideální úkryt před sluncem a rozptýlení pro děti i dospělé. Po lávce si přejdete bažinu, zkusíte si zvednout činku nebo si zahrajete kuželky. Na konci stezky najdete i hřiště s lanovými prvky a hobití domečky. Trasa vede od obecního úřadu v Dolním Prysku až na koupaliště v Horním Prysku, kde můžete výlet zakončit osvěžením jak ve vodě, tak v místním kiosku. Mezi jednotlivými stanovišti jsou odbočky na skalní věže s rozhledy do krajiny či možností nakouknout do jeskyně, kam se však s kočárkem nedostanete. Stezka je dlouhá asi 2,5 km (jedna cesta).

Sklářská lokálka a Palmeho sklářská stezka

Hledáte-li pro sebe a své děti opravdu nevšední zážitek, rozhodně se musíte projet Sklářskou lokálkou z České Kamenice do Kamenického Šenova. Cesta dlouhá 5 km trvá přibližně 20 minut a nabízí parádní výhledy na Zámecký vrch, který motoráček objíždí, i jeho nádherné okolí.  Na vzniku historické trati, která dříve vedla až do České Lípy, se podíleli hlavně místní průmyslníci. Opravdu nevídané je, že v Kamenickém Šenově před vjezdem na nádraží, vláček zastaví a průvodčí musí ručně zastavit dopravu, aby vlak mohl přejet silnici I.třídy. To se v dnešní době už nikde jinde nevidí. Jedinou a zároveň konečnou stanicí je dolní nádraží v Kamenickém Šenově. Tomu dominuje obrovský komín patřící sklárně Jílek, jejíž huť stojí přímo u nádraží. V odstaveném vagonu Druhá kolej si můžete dát výbornou kávu či limonádu a ve vedlejším odstaveném vagonu navštívit interaktivní výstavu Světlo na kolejích Křišťálového údolí, která mapuje historii vzniku legendárního ověskového lustru firmy Preciosa. Pokud byste se rádi podívali do Sklářského muzea, dovede vás k němu zbrusu nová Palmeho sklářská stezka dlouhá 1,5 km, s řadou zastávek s informacemi v podobě QR kodů. Ke sklářské stezce je možné získat (v informačních centrech v Kamenickém Šenově a v České Kamenici, na nádraží, v motoráčku) pracovní list a je pochopitelně možné ji projít i bez dojezdu motoráčkem, na dolním nádraží totiž najdeme i parkoviště. Z Kamenického Šenova je možné dojet zpět do České Kamenice vláčkem (interval 2 hodiny) nebo po Meixnerově a Fuchsově stezce přes Prysk dojít pěšky. U druhé varianty je nutné počítat s časovou i fyzickou náročností (trasa zpět je asi 10 km).

Lesopark Horka

Lesopark se ukrývá hned vedle areálu Golf Ještěd ve Světlé pod Ještědem a vstup do něj rozhodně nepřehlédnete, střeží ho spící obr Máza, mluvící ze spaní. Zdejší kraj je s obrem Mázou spojen odnepaměti, jak se můžete dočíst na informační tabuli hned u vchodu. Lesopark Horka je rozdělen na několik částí a svoje si tu najdou dospělí i děti. Když se vydáte nalevo od obra, vstoupíte na naučnou ekostezku, která rozhodně zaujme i rodiče- na každém kroku totiž nabízí zábavné úkoly, otázky, hádanky, či hlavolamy k vyřešení. Když ale půjdete napravo, ocitnete se v dětském ráji – amfiteátr, ve kterém si můžete poslechnout hudbu či pohádky, dřevěné chýše, prolézačky, provazové lávky, rozhledny, houpačky, lanovky, potrubní pošta a množství tabulí s pohádkovou tematikou. U lesního hřiště si u stánku za zvuků písní z nejznámějších pohádek můžete vychutnat třeba párek v rohlíku a limonádu. Parkovat můžete na speciálně vyhrazeném parkovišti a lesopark si můžete projít i s kočárkem, trasa je tomu uzpůsobená.

 

Zaujalo vás něco? My doufáme, že ano! Vyrazte na výlet, užijte si čas strávený s dětmi a udělejte nám radost označením na sociálních sítích.

Další články

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.