Blog

Vše, co stojí za vědění v Lužických horách

velikonoce

3 tipy, co si na Velikonoce nenechat ujít

Velikonoce v letošním roce připadly na poetické datum – Velikonoční pondělí letos nebude jen o pomlázkách, ale taky o aprílových žertících. Nenavádíme, pouze informujeme. Pokud se chcete dozvědět něco málo o velikonočních zvycích a mnohem víc o zajímavých velikonočních událostech konajících se v Lužických horách, jste tady správně.

Číst dále
Úniková hra v knihovně

5+1 tipů, kde si užít zimu i bez sněhu

Lidové úsloví říká, že pokud únor honí mraky, v březnu budeme stavět sněhuláky. Pravda je, že zatím to v únoru opravdu vypadá spíš na ty mraky – to však neznamená, že by si člověk zimu nemohl užít i bez sněhové peřiny. My právě přicházíme s pěti a jedním tipem, kde si užít únor a nezalitovat, že je zima tak rozmarná.

Číst dále

Na jarní prázdniny do Lužických hor

Tlačenice ve známých horských střediscích není váš šálek čaje? Vyrazte k nám do Lužických hor užít si klidné prázdniny bez davů lidí, a když se zima umoudří, dojde i na zimní radovánky. Zalyžovat si tu můžete jak v menších rodinných areálech, tak vyrazit do čerstvé stopy. Tratí je tu tak akorát, abyste se neztratili, ani netlačili. Pokud se počasí nebude moc tvářit, přes pole se povalí potoky vody a do tváří bude studit mlha, můžete vyzkoušet zimní sporty uvnitř.

Číst dále

Pojďte s námi do Muzea betlémů

Tradice výroby betlémů v Čechách sahá až do 16. století a tak není divu, že betlémy dodnes neodmyslitelně patří k Vánocům. Taky při pomyšlení na skládání papírových figurek Svaté rodiny vidíte mihotající se světlo svíčky, slyšíte andělské zvonění a v nose vás zašimrá vůně františků? Díky přehlednému seznamu, který jsme pro vás vytvořili, si můžete vánoční atmosféru prožít, i když doma zrovna františky nepálíte…

Číst dále

5 výhledů, které odhalí jen spadané listí

Člověk si ani nestačil všimnout, že začalo Babí léto a už tu máme listopad. Listo-pád. Název tohoto měsíce je vcelku všeříkající, viďte. Listí padající ze stromů připomíná neustávající příval deště, ve shrabaných kupičkách listí vyspávají ježci a zatím ještě pořád ranní pára od pusy střídá odpolední ostré sluneční paprsky. Meteorologická předpověď sice může být nejistá, za to jsou ale jisté naše tipy na místa, kde něco konečně uvidíte, když opadá listí ze stromů.

Číst dále

Barvy a zvuky podzimu

Vydejte se s námi na výpravu za podzimní atmosférou. Představy ideálního podzimu se sice mohou u každého z nás trošku lišit, příroda však zůstává neměnná. Listí zbarvující se typickou rzí, holé stromy, jejichž kmeny jako peřina obepíná všudypřítomná mlha, ve vzduchu vůně stvořená nadcházejícím deštěm a taky špetkou štiplavého aroma tlejícího listí na zemi. Studený vítr opírající se do slabých větví stromů vytváří kakofonii zvuků přírody a člověka, v pozadí cirkulárka či motorová pila, praskání ohně a na nebi plácání dračího ocasu. A do toho se jako staccato ozývá všudypřítomné burácení jelenů v říji.  

Číst dále

Kam vyrazit v Lužických horách, než se zamknou brány na zimu

Září je ideální dobou na návštěvu hradů a zámků – ještě je příjemné teplo, ale listí už se začíná barvit lehce do žlutá a do zámeckých zahrad ptačí trylkování vábí podzim… Přinášíme vám 6 tipů na místa, jejichž návštěvu před zimní sezónou rozhodně nesmíte vynechat. Ať už pro to, že v zářijovém vánku si na vrcholku gotické věže budete připadat jako v pohádce nebo proto, že se některá místa na čas uzavřou…

Číst dále

8 věcí, které musíte vyzkoušet v Lužických horách

Věcí, které člověk za život musí zažít jsou stovky. Ne vždycky máte na výběr a ne vždycky vám přinášejí radost. Ale teď máte šanci s námi touhle křivkou trochu zacloumat a zařadit na seznam věci, které vás budou bavit, které se vám nesmazatelně zapíšou do paměti a ani k nim nepotřebujete žádnou speciální průpravu – stačí jen pobývat v létě v Lužických horách.

Číst dále

10 tipů, kam vyrazit na nejlepší zmrzku

Tropická vedra klepou na dveře a to znamená jediné – nejlepší čas si připomenout, kde můžete zchladit hrdla. A ne jen tak ledajak – tou nejlepší zmrzkou v Lužických horách. Točená, kopečková nebo sorbet, z výběru se vám zatočí hlava a zmrzlinovou chuť už jen tak nepřekonáte. Z našich 10 tipů si vybere každý.

Číst dále

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.