Barvy a zvuky podzimu

Vydejte se s námi na výpravu za podzimní atmosférou. Představy ideálního podzimu se sice mohou u každého z nás trošku lišit, příroda však zůstává neměnná. Listí zbarvující se typickou rzí, holé stromy, jejichž kmeny jako peřina obepíná všudypřítomná mlha, ve vzduchu vůně stvořená nadcházejícím deštěm a taky špetkou štiplavého aroma tlejícího listí na zemi. Studený vítr opírající se do slabých větví stromů vytváří kakofonii zvuků přírody a člověka, v pozadí cirkulárka či motorová pila, praskání ohně a na nebi plácání dračího ocasu. A do toho se jako staccato ozývá všudypřítomné burácení jelenů v říji.  

Podzimní atmosféru divokých Lužických lesů zažijete na Malém Buku. Sedmistovka ležící kousek od Kytlice je obklopena údolím a kopci, které jsou takřka sídlištěm spárkaté zvěře. Tak jako tu o laň či jelena zakopnete za každým stromem, tak o člověka nezavadíte, ať se budete snažit sebevíc. Vrchol Malého Buku přímo křičí, aby člověk přišel rozjímat. Celý je zakrytý bukovým porostem a ač odsud není příliš velký výhled od krajiny, teplý čaj a svačinu si na vrcholovém plácku vychutnáte i tak. A když počkáte dost dlouho, až se lesem začne vinout mlha, uslyšíte i ty jeleny.

Podobně je to i s Velkým Bukem, akorát že je o něco větší a mezi listnáči skrývá znělcové skalní ostrohy. Memoranda z Velkého Buku najdete po okolních vesnicích v podobě chodníků a stavebních kamenů… Největším rozdílem je, že na Velkém Buku budete skutečně úplně sami – snadno se můžete schovat v lesním porostu a naslouchat bukům klanícím se ve větru.

Kousek od České Kamenice leží v lesích Zlatý vrch. Skála tvořená sloupci čediče, z nichž některé jsou vysoké až několik desítek metrů. Poetický název si Zlatý vrch vysloužil díky západům slunce, během nichž se barví do zlata. Je to to takový poklad ukrytý v Lužických horách.

Nad Kryštofovým Údolím se rozkládají Karlovské bučiny, prastarý háj, dnes patřící mezi Národní přírodní rezervace. Mezi bukovými lesy tu kromě bohorovného klidu narazíte i na vzácné přírodní úkazy – třeba divoce rostoucí orchideje kruštík, korálici, okrotici, měsíčnici. Nad nimi stráží les buky, javory, jasany, břízy, jilmy, duby i smrky s jedlemi. Pokud máte rádi podzimní lesy hrající všemi barvami, listnaté Karlovské bučiny jsou ideální volbou. Díky nim si podzim, pokud ho ještě nemáte rádi, opravdu zamilujete.

Další články

pohled na hvozd z dálky

5 výletů za výhledy i za podstávkovými domy

V Lužických horách se pojí hned několik fenoménů, a tak není úplně těžké vyrazit někam na kopec, a přitom pohlédnout pánubohu do oken, vyzkoušet tradiční řemeslo a obdivovat se rozličným geologickým útvarům. I přesto jsme přichystali pár výletů, které vás provedou za fenoménem tradičních domů a za výhledy s krajinou doslova na dlaní.

Číst dále

Kam vyrazit v počasí nepočasí

Zima pomalu ale jistě končí. A tak jsme si dovolili přichystat pro vás krátký článek s pár tipy na to, kam vyrazit, když zima ještě úplně neodešla a jaro oficiálně nepřišlo.

Číst dále
les v zimě

6x Lužky pěšky, někdy i běžky

Ať už se chystáte vyrazit s běžkami nebo jen v pohodlných botách, připravili jsme pro vás šest skvělých tipů, které stojí za návštěvu v zimě i na jaře. Bučiny, zamrzlá zem křupající pod nohama a nikde ani živáčka.

Číst dále

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.