Desatero pobytu v přírodě

Máme tu duben, měsíc věnovaný přírodě a ekologii. Vždyť 6. duben patří celostátní akci Ukliďme Česko a 22. dubna zase oslavujeme Den země. Každý, kdo alespoň trochu miluje přírodu a zajímá se o dění okolo sebe, ať je to náhodný turista či „velkoměšťák“, by měl v první řadě znát pár jednoduchých pravidel, která pomohou uchovat krásu a jedinečnost naší přírody i pro budoucí generace. Příroda nepatří jen nám lidem, ale všem tvorům, rostlinám a horninám, které se v ní vyskytují.

Před výletem doporučujeme si nastudovat desatero pobytu v přírodě, které je univerzální – můžete se jím řidit v národním parku, přírodní rezervaci i běžném lese.

1. Výlety si plánujeme

Před vstupem do přírody (CHKO, NP i přírodní rezervace) je důležité se informovat místních pravidlech, omezeních, zákazech i doporučeních. Takhle si můžete naplánovat cestu, aniž byste třeba zabloudili.

2. Přírodu chráníme

Respektujte a ochraňujte přírodu. To znamená dodržovat zákazy vstupu a vjezdu, táboření, minimalizovat náš vliv na životní prostředí a odpustit si činnosti, které by mohly poškodit přírodní ekosystémy.

3. Respektujeme ostatní

V přírodě nejsme sami. Respektujte ostatní návštěvníky, místní obyvatele (a to včetně zvířat) a správce chráněných území. Dodržujte pravidla, vyhýbejte se konfliktům a zacházejte s ostatními lidmi s respektem a ohledem.

4. Zodpovídáme za svou bezpečnost

Každý z nás je zodpovědný za svou vlastní bezpečnost v přírodě. Připravte se na nečekané situace, vezměte s sebou dostatek vody, jídla, oblečení a jiných základních pomůcek podle toho, kam a na jak dlouho jdete. Mějte na paměti, že mobilní signál nemusí být vždy dostupný, a proto plánujte aktivity s rozvahou.

5. Co si přinesu, to si i odnesu

Zachovejte přírodu tak, jak jste ji našli. Choďte pouze po vyznačených trasách, nechávejte za sebou čisté a neporušené místo a vždy si s sebou odneste veškeré odpadky. Každý náš krok by měl mít minimální dopad na životní prostředí. Tady se hodí malý vylepšovák, který nezabere moc místa v batohu – berte si s sebou alespoň jeden igelitový pytlík, do kterého můžete uložit odpadky, které pak na vhodném místě vyhodíte. A pokud si chcete opravdu vylepšit karmu, postarejte se i o odpadky, které po cestě potkáte. 😊

6. Podílíme se na péči o přírodu

Příroda není jen pro nás, ale pro všechny tvory na této planetě. Podílejte se aktivně na péči o přírodu. To může zahrnovat účast na úklidových akcích, sledování a hlášení ohrožených druhů a vzdělávání se o významu ochrany přírody.

7. Vážíme si vodních zdrojů

Buďte šetrní k vodním zdrojům. V blízkosti vodních toků nepoužívejte mycí prostředky ani jiné chemikálie, a když už, použijte ty, které jsou šetrné k přírodě. Minimalizujte vypouštění odpadních vod a při táboření používejte přírodní zdroje vody s rozvahou.

8. Zachovávejme klid a ticho

Hluk může rušit nejen nás, ale také divoká zvířata. Respektujte klid a ticho přírody, zejména v chráněných oblastech a o nocích, kdy jsou zvuky ještě výraznější.

9. Chráníme ohrožené druhy

Buďte ohleduplní k flóře a fauně. Nehlaďte ani jinak neobtěžujte zvířata. Netrhejte zbytečně květiny ani plody, nelámejte větve stromů. Každý druh má svou roli v ekosystému a je na nás, abychom ho chránili.

10. Venku se chováme s rozumem

Pamatujte, že mezi tábořením a bivakováním je zásadní rozdíl – mezi to patří i rozdělávání ohňů. Na území CHKO je povoleno tábořit a rozdělávat oheň pouze na vyhrazených místech. Národní parky mají svá vlastní pravidla, které je nutné si předem zjistit. I při táboření na vyhrazených místech platí pravidlo nezanechat po sobě žádné stopy. Když už musíte vykonat potřebu, vyhlubte díru a tu pak pečlivě zahrabejte. Nenechávejte v přírodě povalovat ani vlhčené ubrousky, plínky či snad kapesníky.

K sepsání článku jsme se inspirovali pravidly chování, které sepsala Agentura ochrany přírody a krajinyCHKO Lužické hory. Na jejich stránkách ostatně najdete i podrobnější informace o aktuálních stavech naší krajiny.

Další články

pohled na hvozd z dálky

5 výletů za výhledy i za podstávkovými domy

V Lužických horách se pojí hned několik fenoménů, a tak není úplně těžké vyrazit někam na kopec, a přitom pohlédnout pánubohu do oken, vyzkoušet tradiční řemeslo a obdivovat se rozličným geologickým útvarům. I přesto jsme přichystali pár výletů, které vás provedou za fenoménem tradičních domů a za výhledy s krajinou doslova na dlaní.

Číst dále

Kam vyrazit v počasí nepočasí

Zima pomalu ale jistě končí. A tak jsme si dovolili přichystat pro vás krátký článek s pár tipy na to, kam vyrazit, když zima ještě úplně neodešla a jaro oficiálně nepřišlo.

Číst dále
les v zimě

6x Lužky pěšky, někdy i běžky

Ať už se chystáte vyrazit s běžkami nebo jen v pohodlných botách, připravili jsme pro vás šest skvělých tipů, které stojí za návštěvu v zimě i na jaře. Bučiny, zamrzlá zem křupající pod nohama a nikde ani živáčka.

Číst dále

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.