Zámek Lemberk je zámek jako malovaný. Původně gotický hrad, který vlivem běhu několikrát převléknul omítku, až skončil v dnešní podobě. Z předchozích historických období tu ale dodnes najdete bergfritovu věž, renesanční štukování i barokní reliéfy. Z dob renesance se dochval také neskutečná bajkový sál – kazetový strop s výjevy zvířat z bajek stejně jako Zdislavina světnička, kde sv. Zdislava údajně rozjímala.
Romantický zámek, který ve své době okouzlil natolik, že ho svou návštěvou poctil císař Josef II. s generálem Laudonem. V dnešní době okouzluje filmaře – natáčela se zde třeba Poslední aristokratka a lemberský mobiliář byl zapůjčen pro natáčení Císařova pekaře a Pekařova císaře. Zámek pochází ze 13. století a jeho nejznámější obyvatelkou byla bezpochyby světice Zdislava z Lemberka, na jejíž počest tu vznikla tzv. Zdislavina světnička.
Mezi další majitele Lemberka patřili třeba pánové z Donína, Bredové, kteří zde nechali vzniknout Bredovskému letohrádku, či Clam-Gallasové, kteří byli posledními, komu zámek patřil před zestátněním.
Původně gotický hrad si postupem let prošel několika přestavbami, přes renesanci až po baroko, které zde můžete obdivovat dodnes. Během této doby na zámku vznikl tzv. „bajkový“ sál, místnost s dřevěným kazetovým stropem, na níž jsou vyobrazeny výjevy ze známých bajek. Místnost nabízí nejen fascinující vhled od tehdejšího umění, ale někdy tu na člověka doslova dýchne minulost – to když zaslechne nářek vojáků, kteří zde zemřeli během sedmileté války, kdy byl na zámku Lemberk vybudován lazaret. Dnes si můžete na Lemberku projít několik okruhů, expozici historických stylů či věž s původním gotickým jádrem, která nabízí nádherný výhled na Lužické hory nebo černou kuchyni.
K zámku se dostanete pěšky z parkoviště pod zámkem. Leží v katastru Jablonného v Podještědí a jezdí sem i autobusy a vlaky. Zámek Lemberk není bezbariérový, držitelé ZTP/P ho mohou navštívit s doprovodem, který v náročnějších místech pomůže.
Občerstvení doporučujeme v restauraci Lemberk, kde si můžete dopřát čerstvou rybu.