Podještědí pro tuláky

Lužickými horami a Podještědím prochází dálkových stezek hned několik – mezi nimi je třeba ta naučná o Lužických a Žitavských horách, ale i poutní Svatojakubská či Via Sacra.  A vzhledem k tomu, že listopad máme stále ještě teplý a teploty nad nulou, dovolujeme si vás pozvat na takový menší přechod pro tuláky Podještědím. Navrhli jsme zábavnou trasu i přístřešky pro spaní, takže ušetříte peníze i místo v batohu. Jenom prosím při svém putování nezapomeňte na Desatero pobytu v přírodě.

1.     etapa z Českého Dubu do Osečné

Výlet započneme v Českém Dubu, jednom z nejstarších sídel severních Čech z poloviny 13. století. Pokud nejste ve spěchu, věnujte určitě krátký okruh samotnému muzeu – od anglického parku u Podještědského muzea přes městskou hlásku (což bývala šatlava), přes městské opevnění, kolem domu grafika Petra Dillingera a Johanitské komendy, jejíž prohlídku si můžete rezervovat dopředu.  Z Českého Dubu vyrazíte po žluté / Svatojakubské turistické značce, která vás asi po pět kilometrech dovede až do Kotle – nebojte, ne k Michaele Jílkové, ale do Osečné.

Čertova zeď, Osečná

2.     etapa z Osečné do Světlé pod Ještědem

V Kotli je na rozcestí přístřešek, ve kterém si můžete chvilku odpočinout, než vyrazíte rovnou za místními zajímavostmi – jednou z nich je Kotelský vrch, na nějž vede zrestaurovaná křížová cesta se 14 zastaveními. A hned naproti „přes ulici“ se rozkládá Národní přírodní památka Čertova zeď – tu si rozhodně nenechte ujít. Jde o nad zem čnící pozůstatky zdi, kterou tvoří třetihorní čedičová žíla. Najdete zde čedičové útvary připomínající stolec, zeď i čertovu hlavu. Na rozcestí Pod Čertovou zdí se napojíte na modrou turistickou značku – stále Žitavskou větev Svatojakubské cesty, po které dojdete až do krajiny Karoliny Světlé – Světlé pod Ještědem.

Právě ve Světlé a Podještědí napsala Karolina Světlá největší část svého literárního díla. Přímo ve Světlé se odehrával Vesnický román, u nedaleké Mazovy Horky zase děj povídky Skalák. Naskočte na vlnu okouzlení podještědskou krajinou na Naučné stezce Po stopách Karoliny Světlé a nechte se okouzlit šuměním lesů a mlhou vynořující se zpod kořenů stromů. Odsud je to kousek podél Kyselinčího kopce a Jeřmanské skály, nejvýše postaveného pravěkého osídlení v Pojizeří, první obyvatelé zde byli už v době kamenné, až k Pruskému kříži, kde se můžete přes noc ubytovat v místním turistickém přístřešku.

3.     etapa z Křižanského sedla do Trávníku

Vaše další cesta povede skrze Přírodní park Ještěd ke Křižanskému sedlu. Tady můžete maličko vybočit z cesty a mrknout se na místní technické pamětihodnosti – Ještědský tunel a viadukt v Novině u Kryštofova Údolí, v Křižanech zase pro změnu bývalý solvayový lom, nad nímž se nachází okouzlující vyhlídka na Křižany i širé okolí. Odsud vás čeká cesta přes hory a přes doly, Malý Vápenný, Zdislavský Špičák k luxusní útulně v Trávníku. Jenom tady pozor, v okolí je hned několik cest zasvěcených jelenům a kolouchům, tak pokud by vám v noci něco chodilo za hlavou, žádné strachy, s největší pravděpodobností to byla místní spárkatá zvěř.

Viadukt v Novině, Kryštofovo Údolí

4.     etapa z Jítravy na Babiččin odpočinek

Následující cestu si můžete zpestřit výstupem na 790 metrů vysoký Vápenný, na jehož úpatí je studánka s pitnou vodou, ve které můžete doplnit tekutiny. Od studánky vyražte po červené Hřebenovce podél Panenského potoka až do Jítravy. Tady můžete hned zkraje navštívit muzeum Na staré pekárně, které stojí v podstávkovém domě a mapuje historii pečení chleba. Pro návštěvu muzea i kavárny je třeba se nejprve domluvit s majiteli. Cesta dále vede přes Jítravu okolo místního kolosu Sloní kameny a přes Kozí hřbety, které se kromě velkolepého množství skalních útvarů vyznačují i linií řopíků, která vede podél Kozích hřbetů. Další zajímavou lokalitou na cestě je Císařské údolí, ze kterého si můžete odběhnout na několik mnoho zajímavých míst – od Vraních skal až po Popovu skálu, turistické lákadlo na krásné výhledy. Kousek od Popovy skály můžete navštívit i takzvané Skalní divadlo s mnoha skalními věžemi, které by šly přirovnat i k Adršpašskému skalnímu městu.

Kozí hřbety, Hrádek nad Nisou

Odsud pokračujte po Mezinárodní naučné stezce Lužické a Žitavské hory podél Loupežnického vrchu údolní cestou až do Petrovic. Petrovice jsou malou obcí bohatou na drobné památky, které povětšinou zahlédnete cestou. V Petrovicích naskočte zpět na trasu Hřebenovky, která vás zavede přes zříceninu hradu Falkenberk – gotický hrádek z 15. století, z kterého se dodnes zachovalo jen nadzemní zdivo a náznaky valu s příkopem. Dále po Korzovce, kterou obklopuje množství romantických vyhlídek až na Babiččin odpočinek, kde čeká další přístřešek. Studánku najdete na rozcestí ještě před vstupem na Korzovku, jmenuje se Skautská a co se vody týče, je velice skromná, ale dobrá.  No a tady naše putování Podještědím končí – z Babiččina odpočinku se můžete vydat na Hvozd dokončit přechod Lužických hor anebo se vydat zpátky do Českého Dubu třeba přes Jablonné v Podještědí, Chrastavu a Karlovské bučiny.

Další články

pohled na hvozd z dálky

5 výletů za výhledy i za podstávkovými domy

V Lužických horách se pojí hned několik fenoménů, a tak není úplně těžké vyrazit někam na kopec, a přitom pohlédnout pánubohu do oken, vyzkoušet tradiční řemeslo a obdivovat se rozličným geologickým útvarům. I přesto jsme přichystali pár výletů, které vás provedou za fenoménem tradičních domů a za výhledy s krajinou doslova na dlaní.

Číst dále

Kam vyrazit v počasí nepočasí

Zima pomalu ale jistě končí. A tak jsme si dovolili přichystat pro vás krátký článek s pár tipy na to, kam vyrazit, když zima ještě úplně neodešla a jaro oficiálně nepřišlo.

Číst dále
les v zimě

6x Lužky pěšky, někdy i běžky

Ať už se chystáte vyrazit s běžkami nebo jen v pohodlných botách, připravili jsme pro vás šest skvělých tipů, které stojí za návštěvu v zimě i na jaře. Bučiny, zamrzlá zem křupající pod nohama a nikde ani živáčka.

Číst dále

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.