7 + 1 tip, kam na Vánoce v Lužických horách

Přinášíme tradiční přehled zajímavých výstav betlémů v Lužických horách a Podještědí, pár informací o tradiční vánoční výzdobě – ochranovské hvězdě a taky malý tip hned na začátek – tradiční slaměný betlém můžete i letos navštívit v České Lípě.

Muzeum betlémů v Kryštofově Údolí

Muzeum betlémů v Kryštofově Údolí je znovu otevřené od minulého roku – tradice betlémů je v Kryštofově Údolí dlouhodobá – na betlémy se sem chodilo už před válkou. Návštěvníky vítá expozice v opravených prostorách, betlémy prošly servisními pracemi, některé z nich byly dokonce rozhýbány a svítí. Kromě toho je velkým vánočním lákadlem v Kryštofově Údolí velký Jírův betlém, který dosahuje na šířku až 16 metrů a na výšku 3 metry. V samotném muzeum je k vidění na 90 betlémů nejrůznějších typů, včetně třeba betlému z olivového dřeva přímo z.. Betléma.  Muzeum betlémů má otevřeno do 7. ledna od úterý do neděle od 11 do 16 hodiny, od 8. ledna do 31. června od soboty do neděle od 13 do 16 hodin.

Pohyblivý betlém, Kryštofovo Údolí

Muzeum hraček a betlémů v Žibřidicích

Nostalgicky zavzpomínat na dětství a ladovskou zimu můžete v Žibřidickém hostinci, kde se nově otevřelo Muzeum hraček a betlémů, které sem přesídlilo z Kryštofova Údolí. Spolu s muzeem se přestěhoval i legendární Orloj Martina Chaloupky, který vaše uši i zraky potěší z věže protější hasičské zbrojnice. V prosinci je muzeum otevřeno od 10 do 16 hodin každý den, nově se zde přímo u orloje můžete ohřát v Retro café.

Sbírka betlémů v Kněžičkách

Kousek od Českého Dubu se nachází soukromá sbírka více jak tisícovky betlémů. Najdete tu betlémy papírové, skleněné i hedvábné z celého světa. Navíc se tu v dětském koutku zabaví i nejmladší a v obchůdku si můžete zakoupit drobnost na doma. Toto místo je vánoční atmosférou prodchnuté po celý rok. Otevřeno mají od soboty do pondělí od 9 do 18 hodin, na Štědrý den do 13 hodin.

Betlém z Malawi, Kněžičky

Českodubský betlém

Místní raritu najdete v Českém Dubu. Jedinečný dřevěný betlém je otevřený jen pár dní v roce, o to více ale stojí za návštěvu. Kromě Svaté rodiny jsou totiž všechny figury betlému nějakým způsobem spojeny s Českým Dubem – ať už jde o slavné osobnosti nebo o místní významné jednotlivce. Figury do betléma každý rok přibývají na základě ankety. Betlém obvykle bývá vystaven v Johanitské komendě, letos však bude kvůli rekonstrukci výjimečně vystaven v Podještědském muzeu v Blaschkově vile. Navštívit ho můžete od 25. do 29. prosince, od 10 do 16 hodin. Letos je součástí betlému i výstava historických betlémů z různých koutů Podještědí, vánoční atmosféru na místě navíc doplní výstava dětských výtvarných prací na téma „Co kdyby se Ježíšek narodil dnes“.

Výstava betlémů v Chrastavě

V Městské galerii v Chrastavě je pro návštěvníky také připravena výstava betlémů.  Obdivovat můžete desítky betlémů, darovaných místními. Najdete mezi nimi několik rarit, třeba betlém ve skořápce od vlašského ořechu. Součástí výstavy je i charitativní obchůdek, kde můžete zakoupit drobnost, kterou se potěšíte a zároveň uděláte dobrý skutek. Výstavu můžete navštívit do 31. prosince od 9 do 16 hodin.

Betlém ze skleněných perliček, Kryštofovo Údolí

Výstava betlémů v Hrádku nad Nisou

 V prostoru Brány Trojzemí si můžete až do 6. ledna prohlédnout výstavu betlémů obyvatel Hrádku, kromě toho zde budou také vystaveny skříňové betlémy, které městu zapůjčilo Severočeské muzeum MUZA. Otevírací doba je následující: Pondělí–pátek:
8:30–11:30, 12:00–16:30, sobota, neděle, svátky: 10:00–11:30 12:00–16:00

Výstava betlémů v České Kamenici

Až do 22. prosince od 10 do 17 hodin můžete v bohorovné atmosféře poutní kaple Narození Panny Marie navštívit výstavu betlém, které pro tuto příležitost zapůjčili či přímo vyrobili obyvatelé České Kamenice a okolí. Během posledního adventního víkendu si zde také můžete vyzvednout betlémské světlo.

vánoční výzdoba - ochranovské hvězdy visící ze stropy na trzích v herrnhutu - tip na vánoce v lužických horách
Herrnhut

Ochranovská hvězda

Vzniku Ochranovské (herrnhutské) hvězdy předchází dlouhá historie, jejíž počátky sahají do zemí českých a moravských až do dob vzniku husitských hnutí a náboženských reformací. Samotná hvězda, jakožto materiální statek, vznikla až na počátku 19. století, a to na internátech Moravských bratrů. Moravští bratři (církev) jsou evangelickou církví, která vznikla v 18. století v Herrnhutu díky reformám hraběte Mikuláše Ludvíka Zinzendorfa a příchodem nekatolíků ze severní Moravy. Misijní a vzdělávací práce Moravských bratrů vedly mimo jiné ke vzniku internátní školy v Herrnhutu – a právě tady se poprvé objevila ochranovská hvězda.

 Víte, co je to rombokubooktaedr?

 Žáci školy moravských bratří to také nevěděli, a právě to vedlo učitele geometrie k vytvoření modelu archimedovského mnohostěnu, ze kterého postupně vznikla vznikla právě ochranovská hvězda – z geometrické pomůcky se tak stala adventní tradice – žáci hvězdy skládali s počátkem adventní doby a časem tuto tradici rozšířili i ve svých domovech. Ochranovská hvězda se dodnes vyrábí pouze v Herrnhutu, tady si ji můžete i zakoupit, případně si domluvit prohlídku továrny, v níž hvězda vzniká.

Další články

Kam vyrazit v počasí nepočasí

Zima pomalu ale jistě končí. A tak jsme si dovolili přichystat pro vás krátký článek s pár tipy na to, kam vyrazit, když zima ještě úplně neodešla a jaro oficiálně nepřišlo.

Číst dále
les v zimě

6x Lužky pěšky, někdy i běžky

Ať už se chystáte vyrazit s běžkami nebo jen v pohodlných botách, připravili jsme pro vás šest skvělých tipů, které stojí za návštěvu v zimě i na jaře. Bučiny, zamrzlá zem křupající pod nohama a nikde ani živáčka.

Číst dále

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.