Podzimní atmosféru divokých Lužických lesů zažijete na Malém Buku. Sedmistovka ležící kousek od Kytlice je obklopena údolím a kopci, které jsou takřka sídlištěm spárkaté zvěře. Tak jako tu o laň či jelena zakopnete za každým stromem, tak o člověka nezavadíte, ať se budete snažit sebevíc. Vrchol Malého Buku přímo křičí, aby člověk přišel rozjímat. Celý je zakrytý bukovým porostem a ač odsud není příliš velký výhled od krajiny, teplý čaj a svačinu si na vrcholovém plácku vychutnáte i tak. A když počkáte dost dlouho, až se lesem začne vinout mlha, uslyšíte i ty jeleny.
Podobně je to i s Velkým Bukem, akorát že je o něco větší a mezi listnáči skrývá znělcové skalní ostrohy. Memoranda z Velkého Buku najdete po okolních vesnicích v podobě chodníků a stavebních kamenů… Největším rozdílem je, že na Velkém Buku budete skutečně úplně sami – snadno se můžete schovat v lesním porostu a naslouchat bukům klanícím se ve větru.
Kousek od České Kamenice leží v lesích Zlatý vrch. Skála tvořená sloupci čediče, z nichž některé jsou vysoké až několik desítek metrů. Poetický název si Zlatý vrch vysloužil díky západům slunce, během nichž se barví do zlata. Je to to takový poklad ukrytý v Lužických horách.
Nad Kryštofovým Údolím se rozkládají Karlovské bučiny, prastarý háj, dnes patřící mezi Národní přírodní rezervace. Mezi bukovými lesy tu kromě bohorovného klidu narazíte i na vzácné přírodní úkazy – třeba divoce rostoucí orchideje kruštík, korálici, okrotici, měsíčnici. Nad nimi stráží les buky, javory, jasany, břízy, jilmy, duby i smrky s jedlemi. Pokud máte rádi podzimní lesy hrající všemi barvami, listnaté Karlovské bučiny jsou ideální volbou. Díky nim si podzim, pokud ho ještě nemáte rádi, opravdu zamilujete.