Další div Lužických hor jsou Bílé kameny nebo také Sloní skály. Na okraji lesa, na dohled od Jítravy, se skrývají dva bělaví sloni. Na první pohled můžete obdivovat jejich rozlehlá pozadí, zblízka už vidíte, že jde o hebký pískovec s vysokým obsahem kaolinitu, který jim dodává právě bělavé zabarvení. Slony se nesnažte ochočit, věnujte jim pohledy za obdivného ticha – to si ostatně můžete vyzkoušet, Sloní kameny jsou totiž takzvaná noise gate – promluvte do kamene a kolem se rozprostře ticho, skála totiž hluk pohltí.
Sloní kameny (Bílé kameny) vznikly ve třetihorách, tedy před 100 miliony let vlivem pohybů tektonických desek na lužickém zlomu. Ty následovala eroze a obrušování skal a vznikání puklin. Původně jednolitý skalní útvar se dnes skládá ze tří skal rozdělených puklinami.
Samotné Sloní kameny jsou asi 20 metrů vysoké s několika jeskyněmi a tunely až 6 metrů dlouhými. Jeden z tunelů údajně také slouží jako zesilovač zvuku – nezbývá než ho vyzkoušet na vlastní kůži.
Sloní kameny jsou od roku 1955 přírodní památkou a je proto třeba k nim tak i přistupovat a chovat se v jejich v přítomnosti prozíravě – na vrcholky kamenů nelézt, nevyrývat do nich žádné nápisy ani je jinak nepoškozovat, nezanechávat na místě žádné odpadky a vůbec, představujte si, že jsou to opravdoví sloni – k těm byste se přece také chovali s respektem. Dívejte se, vzdychejte, ale nesahejte a neničte.
K Bílým kamenům se autem dostanete jednoduše – v Jítravě u silnice z Děčína do Liberce je parkoviště, ze kterého je to asi 1 km po Mezinárodní naučné stezce Lužické a Žitavské hory. Také tam jezdí autobusy například z Liberce. Také si můžete naplánovat o něco velkolepější výlet s našimi tipy na výlety.
Přímo u Bílých kamenů občerstvení není, jen naproti přes silnici je benzinová pumpa. Doporučujeme popojet kousek dál a oblažit chuťové pohárky v Jítravském Dvorci.
K Bílým kamenům se dostanete s kočárkem.