Na dlouhá staletí ztracená, než v 90. letech znovu vykoukla dennímu světlu vstříc. Historický artefakt z 13. století, který založil už Havel z Lemberka se svou ženou sv. Zdislavou. Bohem políbený románsko-gotický zájezdní hostinec, kaple, místo s ohromnou pamětí najdete v Českém Dubu na místě, kde v minulosti stával i zámek s pivovarem.
Johanitská komenda byla dlouhé roky schovaná ve sklepě v Českém Dubu, než ji v roce 1991 objevil PhDr. Tomáš Edel. Z původní komendy se zachoval hlavně Velký sál s klenutým stropem v románsko-gotickém stylu a pozdně románská kaple sv. Jana Křtitele.
Komendu zde založil po roce 1237 Havel z Lemberka, manžel svaté Zdislavy, patronky Zemí českých, chudých a nemocných. Komenda stála na obchodní stezce z Prahy do Žitavy. Komendy se tehdy stavěly ve vzdálenosti 50 km od sebe (to odpovídá jednodenní cestě) tak, aby mohly poutníkům poskytnout občerstvení a nocleh.
Český Dub byl ve své době významným místem, také je jedním z nejstarších sídel v severních Čechách, o čemž svědčí i bohaté archeologické nálezy. A svědčí o tom také skutečnost, že českodubskou komendu v roce 1357 navštívil sám Karel IV.
Poté však komenda začala ztrácet na významu a během husitských válek zanikla. Na jejím místě byl pak v 16. století vystavěn zámek s pivovarem, který ale podlehl požáru roku 1858. Začátkem 20. století zde byl postaven činžovní dům, který stojí dodnes.
Komenda je součástí Podještědského muzea a je přístupná v určené prohlídkové časy nebo po domluvě s průvodcem.