Podještědí pro tuláky

Lužickými horami a Podještědím prochází dálkových stezek hned několik – mezi nimi je třeba ta naučná o Lužických a Žitavských horách, ale i poutní Svatojakubská či Via Sacra.  A vzhledem k tomu, že listopad máme stále ještě teplý a teploty nad nulou, dovolujeme si vás pozvat na takový menší přechod pro tuláky Podještědím. Navrhli jsme zábavnou trasu i přístřešky pro spaní, takže ušetříte peníze i místo v batohu. Jenom prosím při svém putování nezapomeňte na Desatero pobytu v přírodě.

1.     etapa z Českého Dubu do Osečné

Výlet započneme v Českém Dubu, jednom z nejstarších sídel severních Čech z poloviny 13. století. Pokud nejste ve spěchu, věnujte určitě krátký okruh samotnému muzeu – od anglického parku u Podještědského muzea přes městskou hlásku (což bývala šatlava), přes městské opevnění, kolem domu grafika Petra Dillingera a Johanitské komendy, jejíž prohlídku si můžete rezervovat dopředu.  Z Českého Dubu vyrazíte po žluté / Svatojakubské turistické značce, která vás asi po pět kilometrech dovede až do Kotle – nebojte, ne k Michaele Jílkové, ale do Osečné.

Čertova zeď, Osečná

2.     etapa z Osečné do Světlé pod Ještědem

V Kotli je na rozcestí přístřešek, ve kterém si můžete chvilku odpočinout, než vyrazíte rovnou za místními zajímavostmi – jednou z nich je Kotelský vrch, na nějž vede zrestaurovaná křížová cesta se 14 zastaveními. A hned naproti „přes ulici“ se rozkládá Národní přírodní památka Čertova zeď – tu si rozhodně nenechte ujít. Jde o nad zem čnící pozůstatky zdi, kterou tvoří třetihorní čedičová žíla. Najdete zde čedičové útvary připomínající stolec, zeď i čertovu hlavu. Na rozcestí Pod Čertovou zdí se napojíte na modrou turistickou značku – stále Žitavskou větev Svatojakubské cesty, po které dojdete až do krajiny Karoliny Světlé – Světlé pod Ještědem.

Právě ve Světlé a Podještědí napsala Karolina Světlá největší část svého literárního díla. Přímo ve Světlé se odehrával Vesnický román, u nedaleké Mazovy Horky zase děj povídky Skalák. Naskočte na vlnu okouzlení podještědskou krajinou na Naučné stezce Po stopách Karoliny Světlé a nechte se okouzlit šuměním lesů a mlhou vynořující se zpod kořenů stromů. Odsud je to kousek podél Kyselinčího kopce a Jeřmanské skály, nejvýše postaveného pravěkého osídlení v Pojizeří, první obyvatelé zde byli už v době kamenné, až k Pruskému kříži, kde se můžete přes noc ubytovat v místním turistickém přístřešku.

3.     etapa z Křižanského sedla do Trávníku

Vaše další cesta povede skrze Přírodní park Ještěd ke Křižanskému sedlu. Tady můžete maličko vybočit z cesty a mrknout se na místní technické pamětihodnosti – Ještědský tunel a viadukt v Novině u Kryštofova Údolí, v Křižanech zase pro změnu bývalý solvayový lom, nad nímž se nachází okouzlující vyhlídka na Křižany i širé okolí. Odsud vás čeká cesta přes hory a přes doly, Malý Vápenný, Zdislavský Špičák k luxusní útulně v Trávníku. Jenom tady pozor, v okolí je hned několik cest zasvěcených jelenům a kolouchům, tak pokud by vám v noci něco chodilo za hlavou, žádné strachy, s největší pravděpodobností to byla místní spárkatá zvěř.

Viadukt v Novině, Kryštofovo Údolí

4.     etapa z Jítravy na Babiččin odpočinek

Následující cestu si můžete zpestřit výstupem na 790 metrů vysoký Vápenný, na jehož úpatí je studánka s pitnou vodou, ve které můžete doplnit tekutiny. Od studánky vyražte po červené Hřebenovce podél Panenského potoka až do Jítravy. Tady můžete hned zkraje navštívit muzeum Na staré pekárně, které stojí v podstávkovém domě a mapuje historii pečení chleba. Pro návštěvu muzea i kavárny je třeba se nejprve domluvit s majiteli. Cesta dále vede přes Jítravu okolo místního kolosu Sloní kameny a přes Kozí hřbety, které se kromě velkolepého množství skalních útvarů vyznačují i linií řopíků, která vede podél Kozích hřbetů. Další zajímavou lokalitou na cestě je Císařské údolí, ze kterého si můžete odběhnout na několik mnoho zajímavých míst – od Vraních skal až po Popovu skálu, turistické lákadlo na krásné výhledy. Kousek od Popovy skály můžete navštívit i takzvané Skalní divadlo s mnoha skalními věžemi, které by šly přirovnat i k Adršpašskému skalnímu městu.

Kozí hřbety, Hrádek nad Nisou

Odsud pokračujte po Mezinárodní naučné stezce Lužické a Žitavské hory podél Loupežnického vrchu údolní cestou až do Petrovic. Petrovice jsou malou obcí bohatou na drobné památky, které povětšinou zahlédnete cestou. V Petrovicích naskočte zpět na trasu Hřebenovky, která vás zavede přes zříceninu hradu Falkenberk – gotický hrádek z 15. století, z kterého se dodnes zachovalo jen nadzemní zdivo a náznaky valu s příkopem. Dále po Korzovce, kterou obklopuje množství romantických vyhlídek až na Babiččin odpočinek, kde čeká další přístřešek. Studánku najdete na rozcestí ještě před vstupem na Korzovku, jmenuje se Skautská a co se vody týče, je velice skromná, ale dobrá.  No a tady naše putování Podještědím končí – z Babiččina odpočinku se můžete vydat na Hvozd dokončit přechod Lužických hor anebo se vydat zpátky do Českého Dubu třeba přes Jablonné v Podještědí, Chrastavu a Karlovské bučiny.

Další články

co dělat se psem v lužických horách, panská skála

Pár tipů, co dělat se psem v Lužických horách

V minulém článku jste se od nás dozvěděli, kde v Lužických horách se čtyřnohým parťákem zažijete dobrodružství, který podnik vás i s pejskem přivítá s úsměvem nebo kam volat v případě nouze. Co dalšího můžete v Lužických horách společně zažít i jak strávit odpočinkový den si můžete přečíst právě teď.

Číst dále

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.