Hezky pěšky na Jedlovou – den první
Dovolená v Lužických horách nemůže začít jinak než pořádným výšlapem. První den se projdete pěšky z nádraží Jedlová na zříceninu hradu Tolštejn ze 13. století. Z Tolštejna vede cesta na Jedlovou, třetí nejvyšší horu Lužických hor, na jejímž vrcholu stojí kamenná rozhledna s parádním rozhledem do širého okolí. Z Jedlové vyražte na Křížový vrch, ze kterého sejdete dolů do Jiřetína pod Jedlovou skrze křížovou cestu, která se řadí k těm nejhezčím v Lužických horách.
Na kole za skláři (všední den) – den druhý
Druhý den patři cyklistice – na kole za skláři. Nejlepší je vyrazit ve všední den, kdy jsou otevřené všechny provozy. Výlet začíná v Novém Boru, kde byste neměli minout Novotný Glass museum, Sklářské muzeum, ateliér Wünsch, skleněné sídlo firmy Lasvit, posedět na lavičce Václava Havla a přes Lesní hřbitov se vydat na další etapu, která vede do Radvance. Tady sídlí sklárna Kunc a taky známé jezero ve Sloupu v Čechách, kde se lze vykoupat. Odsud vede cesta do Lindavy, do sklárny Ajeto, kterou proslavil Bořek Šípek, ve Sklářské krčmě si můžete vyfouknout sklenici. Z Lindavy je to kousek ke slavné sklárně Pačinek Glass, jejíž skleněnou zahradu si můžete beze spěchu projít. Cesta zpátky do Nového Boru vede přes cvikovskou křížovou cestu, která je vizuálním zážitkem pro duši, odsud okolo přehrady Naděje pře zříceninu hradu Milštejn do Rousínova, kde bývaly brusírny skla. Z tamního náhonu je dnes vodopád. Den končí u Crystalexu v Novém Boru, největšího výrobce užitkového skla v Čechách i za hranicemi.
Procházka krajem sv. Zdislavy – den třetí
Jablonné v Podještědí je ideálním výchozím bodem pro objevování krás kraje sv. Zdislavy. Začněte procházkou okolo Markvartického rybníka. Pokračujte ke Zdislavině studánce, kde můžete ochutnat léčivou vodu, která má podle legendy zázračné účinky.Další zastávkou je zámek Lemberk. Barokní zámek vás okouzlí svou architekturou a historií spojenou právě se sv. Zdislavou. Po prohlídce zámku se vydejte do Janovic v Podještědí, kde na vás čekají Janovické poustevny, tajemná místa ukrytá v lese.Pokračujte do malebné obce Zdislava, která nese jméno právě po sv. Zdislavě. Po krátkém odpočinku se vydejte vlakem zpět do Jablonného, kde můžete navštívit místní kavárnu a vychutnat si zasloužený šálek kávy.Na závěr dne se vypravte do Jítravy k Bílým kamenům. Tyto impozantní skalní útvary zaměstnají vaši fantazii a cit pro krásno.
Od pramene Ploučnice až k soutoku s Labem – Labská stezka – den čtvrtý
Začněte v Osečné (dostupná autem nebo cyklobusem z Liberce). Navštivte pramen Ploučnice, poté se napojte na cyklostezku Ploučnice směrem do České Lípy. Odtud pokračujte po cyklostezce Varhany přes Volfartice a Žandov. Následuje etapa přes Benešov nad Ploučnicí, kde doporučujeme zastávku. Zde můžete navštívit nádherný zámek, projít se historickým centrem a občerstvit se v místních kavárnách. Poté pokračujte do Děčína s jeho impozantním zámkem a krásnými parky. Výlet zakončíte s výhledy na Labe a okolní krajinu.
Procházka mezi podstávkovými domy – den pátý
Začněte v Mařenicích a vydejte se směrem na Hvozd, kde budete obdivovat krásné podstávkové domy typické pro tuto oblast. Pokračujte k Jánským kamenům, kde si můžete vychutnat nádherné výhledy do krajiny. Trasa vás dovede do Krompachu, kde se můžete zastavit na občerstvení a prohlédnout další malebné stavby. Cestu zakončíte návratem do Mařenic, kde si užijete klid a pohodu venkovského prostředí.
Cyklo Hřebenovka Lužickými horami – den šestý
Začněte v Nové Huti a vydejte se na vrchol Luž, nejvyšší bod Lužických hor, s krásnými výhledy. Pokračujte do Mařenic a dále přes Heřmanice a Kněžice s malebnou krajinou. Zastavte se v Rynolticích, vesnici ve které vzniklo mýdlo s jelenem, poté směřujte na Černou Louži a Horní Sedlo, kde si užijete nádherné lesní trasy a výhledy do krajiny. Výlet zakončete v Hrádku nad Nisou, kde můžete relaxovat u jezera Kristýna nebo navštívit místní památky.