Lužické hory

Nejlépe střežené tajemství severních Čech

Jsou hory, které ohromí a hory, které dojmou. Lužické hory dojímají, protože mají lidský rozměr. Jejich nejvyšší vrcholy nedosahují ani 800 nadmořských metrů a přece jsou to hory se vším všudy. Jsou dokonalou spojnicí okolních krajinných útvarů – z Českého Švýcarska převzaly pískovcové útvary a skalní města, z Českého středohoří vulkanický charakter a kuželovité vrcholy vystupující ze zalesněných kopců, z Jizerských hor táhlé hřebeny…

Malé velké hory

Pokud bychom měli považovat nadmořskou výšku za hlavní kritérium hor, stěží bychom tak mohli označit Lužické hory za opravdové hory. Jejich vrcholy nedosahují ani nadmořské výšky Českomoravské vrchoviny. Ačkoliv jsou nízké faktickou výškou, díky svému vulkanickému původu vystupují jejich vrcholy dramaticky z krajiny a vzbuzují dojem mnohem majestátnější než u leckterých vyšších horských celků. Charakter těchto vrcholků nabízí exkluzivní výhledy do zvlněné krajiny, takže každý výstup je řádně odměněn. Jsou to vlastně “velké hory”, pouze v menším měřítku.

Architektura vytvořená přírodou

Dalším motivem specifickým pouze pro Lužické hory jsou jejich nádherné skalní útvary, které jim propůjčují jejich sousedi. V okolí České Kamenice nacházíme vliv Českého středohoří – monumentální útvary sopečného původu, které působí jako zjevení z jiného světa. Mezi vůbec nejkrásnější dominanty patří skalní varhany, které jsou pro tuto oblast unikátní. Z Českosaského Švýcarska si naopak Lužické hory propůjčují pískovcové skalní útvary a celá skalní města. Ty jsou ideálním cílem pro každého romanticky založeného člověka. Nezřídka totiž u nich naleznete starobylou zříceninu nebo sochařskou výzdobu.

Křehká tradice

Málokteré řemeslo je v českém povědomí usazeno tak hluboko jako sklářství. A málokterý region je se sklem a křišťálem tak spjatý jako Lužické hory. Sklářské řemeslo zde má téměř osm století dlouhou tradici. Umění skla je stále živé ve městech jako je Kamenický Šenov nebo Nový Bor, kde sídlí světoznámé firmy. Dodnes se z Lužických hor vyváží křišťál té nejvyšší kvality do celého světa. V Lužických horách budete mít možnost nahlédnout mistrům sklářům pod ruku, a to přímo v srdci českého sklářství.

Města, která by mohla vyprávět

Krajina Lužických hor je poseta městy a obcemi, jejichž historie sahá zpět až do 13. století. Najdete tu barokní kláštery, farní kostely, lidovou architekturu i zbytky vojenských opevnění. Tato starobylá sídla pamatují doby, kdy do divočiny hor přicházeli první osadníci, osídlení Lužickými Srby a stejně tak i dlouhou německou historii. Města Lužických hor jsou živým a barvitým záznamem historie českého pohraničí.

Spoustu tipů na perfektní výlet

Zůstaňme spolu v kontaktu

Plánujete výlet s rodinou nebo jen rádi koukáte na malebné fotky přírody?

Sledujte nás na sociálních sítích nebo odebírejte náš newsletter a nasbírejte pravidelnou inspiraci.

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.