3 tipy, co si na Velikonoce nenechat ujít

Velikonoce v letošním roce připadly na poetické datum – Velikonoční pondělí letos nebude jen o pomlázkách, ale taky o aprílových žertících. Nenavádíme, pouze informujeme. Pokud se chcete dozvědět něco málo o velikonočních zvycích a mnohem víc o zajímavých velikonočních událostech konajících se v Lužických horách, jste tady správně.

Velikonoce ve zkratce

Dodržování velikonočních zvyků by podle všeho mělo být cestou ke šťastnému a spokojenému životu, stačí se jen ve Škaredou středu nekabonit, v Zelený čtvrtek se nacpat zelenou zeleninou – to aby totiž člověk zůstal dlouho zdráv a mohl na Velký pátek vyrazit do lesů hledat jeskyně s ukrytými poklady, které se v tento den otevírají. Ať už poklad najdete či nenajdete, na Bílou sobotu si s dětmi zahrajte čamrdy – jednoduchou hru, ve které hádáte, jak váš soupeř rozmístil knoflíky, které zakrývá rukama.

Na Boží hod si pořádně odpočiňte a načerpejte síly na Velikonoční pondělí, kdy obcházejí koledníci s pomlázkou, na kterou jim děvčata přivazují stuhy. Mimochodem, věděli jste, že každá barva stužky má svůj vlastní význam? Červená znamená lásku, modrá naději, zelená sympatie a žlutá zase odmítnutí – tak pozor na to, co komu přivazujete na pomlázku.

Pokud si chcete zkrátit čekání na Velikonoční pondělí, ale přitom chcete nasát trochu té pravé sváteční atmosféry, jistojistě vás potěší následující 2 tipy.

Pašijové hry v České Lípě

Na Velký pátek 29. března vyrazte do České Lípy na Vodní hrad Lipý. Letos je to 20 let, co se v České Lípě obnovila tradice hraní pašijových her a tak se letošní ročník ponese v oslavném duchu. První pašijové hry se v České Lípě odehrály už kolem roku 1630, tuto křesťanskou tradici ukončila až bramborová válka v roce 1757. Do obnovení pašijových her na Vodním hradě Lipý patřily mezi poslední na Českolipsku ty, co se sehrály v Mimoni krátce po 2. světové válce.

Pašijové hry na Vodním hradě Lipý začnou 29. března od 13 hodin koncertem středověké hudby v podání kapely Řemdih, můžete zde dokonce vyzkoušet dobové občerstvení.

Velikonoce v Sasku

Na Boží hod velikonoční se zase můžete vydat k sousedům do saského Ostritz, kde se koná již přes 300 let velkolepá semínková jízda. Na osmdesát jezdců v černých cylindrech na nádherně vyzdobených koních povede průvod z cisterciáckého kláštera St. Marienthal na náměstí v Ostritz. Průvod doprovází dechová hudba a kněží, kteří po cestě na různých zastaveních oznamují velikonoční modlitby a požehnání. Jde o zážitek vskutku monumentální a rozhodně byste si ho neměli nechat ujít.

Semínková jízda začíná v neděli 31. března ve 13 hodin u katolického kostela v Ostritz a zakončena bude v 16 hodin na náměstí.

Velikonoce na zámku

Speciální velikonoční prohlídky si také připravili na hradech a zámcích. Své brány otevřenou už 28. března a návštěvníci si budou moci prohlédnout velikonočně vyzdobená sídla šlechty – na Lemberku je nachystána ukázka velikonočních zvyků – návštěvu Lemberku si můžete zpříjemnit výletem po okolí. Na Grabštejně se zase chystají víkendové velikonoční dílničky pro děti a Benešov nad Ploučnicí vás okouzlí velkolepou sváteční výzdobou.

 

Další články

Kam vyrazit v počasí nepočasí

Zima pomalu ale jistě končí. A tak jsme si dovolili přichystat pro vás krátký článek s pár tipy na to, kam vyrazit, když zima ještě úplně neodešla a jaro oficiálně nepřišlo.

Číst dále
les v zimě

6x Lužky pěšky, někdy i běžky

Ať už se chystáte vyrazit s běžkami nebo jen v pohodlných botách, připravili jsme pro vás šest skvělých tipů, které stojí za návštěvu v zimě i na jaře. Bučiny, zamrzlá zem křupající pod nohama a nikde ani živáčka.

Číst dále

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.