Nejen, že je Luž se svými 793 metry nad mořem nejvyšší horou Lužických hor; její vrchol se také může pochlubit nejmladší rozhlednou. V minulosti se Luž mohla pochlubit ještě jedním nej – nejnebezpečnějším místem v širém kraji – místní hospoda totiž bývala vyhledávaným cílem pašeráků a pytláků.

Luž je výrazná znělcová hora stojící přímo na hranicích – nahoru můžete vystoupat z české strany z Horní Světlé a sestoupit zase v Německu do Waltersdorfu v Žitavských horách.
V 16. století se Luž nazývala Spitzberg nebo Mittagsberg. Český název Luž jí vtiskl až Josef Kafka v ilustrovaném průvodci po Čechách.
Hora bývala oblíbeným výletním místem už v dávných časech, kromě dob, kdy na vrchu sídlili pašeráci. Vždyť zde výhledy obdivoval i saský král Fridrich August a údajně také Josef Kajetán Tyl.

Největší slávu si Luž užila v 1. polovině 19. století, kdy na vrcholu rodák z Waltersdorfu vystavěl dřevěný hostinec. Ten dokonce v roce 1833 doplnil i o malou rozhlednu. V roce 1882 byla zásluhou saských spolků postavena větší chata (tzv. Lausche Baude). Kuriózní bylo, že část chaty patřila německé straně hranic a část (ta naše) tehdy byla ještě rakouská. Na střeše chaty stávala vysoká rozhledna. Luž bývala oblíbeným turistickým místem až do druhé světové války, po jejímž konci byla chata nejspíš podpálena a vyhořela. Jeden čas na vrcholku stála i načerno telegrafní věž, kterou se posílali čísla do Lotynka z Žitavy do Prahy a nazpátek.

Z pozůstatků chaty je dnes vytvořena vyhlídková terasa. V roce 2020 byla na německé straně okolo retenčního stožáru na vrcholu vystavěna 9 metrová rozhledna s 55 schody. Kovová konstrukce rozhledny je obložena porfyrem – místní horninou sopečného původu, rozhledna tak na první pohled zanechává působivý dojem. Schody a plošina jsou z průhledných kovových plátů, tak se nenechte zaskočit. Pro někoho náročný výstup se vám ale odmění výhledem. Z vrcholové plošiny se otevírá luxusní pohled do všech světových stran – od Lužických a Žitavských hor, přes Krušné hory, Jizerky i Krkonoše. Na vrchol se dostanete hladce třeba z Horní Světlé po zelené, která se pak napojuje na červenou dálkovou trasu Stezka Českem.

Luž je roku 2011 prohlášena za přírodní rezervaci, na vrcholu roste pralesní porost. Jinak je hora porostlá hlavně listnáči – duby, buky, javory, ale i smrky. Na jejich svazích můžete zahlédnout růst vzácné rostliny typu náprstník, oměj šalamounek, dymnivka dutá nebo kapradina laločnatá. Také se zde vyskytuje raritní fauna – kamzík horský, datel černý, krkavec velký či plach zahradní. A v houbařské sezóně nesmíme zapomenout na houby, těch je tu také požehnaně!

Parkovat s autem se dá na parkovišti u Mysliven nebo rozcestníku U Jána, nebo se dá dojet autobusem do Dolní Světlé a odtud třeba po červené. Vyrazit na vrchol taky můžete podle našeho tipu na výlet.
Výstup nahoru s kočárkem nedoporučujeme.
Nahoře občerstvení není, najíst či napít se můžete v chatě Luž, pozor, berou tam ale jen hotovost.