Tradiční dům

Podstávková konstrukce, hrázděné patro, kamenná podezdívka, břidlicový štít, dělené okno … jsou typické atributy pro lidové stavby v oblasti Lužických hor.

Dřevěné podstávkové domy jsou typické pro území česko-polsko- německého trojzemí. Jako korálky jsou rozesety tradiční lidové domy v horských údolích a na horských loukách. Krásné podstávkové domy s hrázděným patrem jsou v malebných vesnicích Mařenice, Heřmanice, Horní a Dolní Světlá, Krompach a na řadě dalších míst. Velenice, Sloup v Čechách či Kryštofovo Údolí jsou vesnickými památkovými zónami s krásně zachovalými chalupami.  Výstavnější domy jsou v městech, např. Kamenický Šenov, Nový Bor nebo Jablonné v Podještědí. Jednou ročně jsou podstávkové domy otevřeny veřejnosti, která se může s jedinečnou lidovou stavbou seznámit prostřednictvím Dne otevřených dveří podstávkových domů. V roce 2025 se Den otevřených podstávkových domů koná 24.května na české straně a 25.května v Sasku a Polsku. Chcete se dozvědět o podstávkových domech víc? Čtete ZDE.

 

Pozkoumejte další fenomény

Štědrost přírody

Vskutku nebývale bohaté jsou Lužické hory na rarity… Kamzíci, jelení zvěř, vlci, mufloni, netopýři nebo kulíšek, orchidejové louky, květnaté bučiny, lesní společenství…

Sídla pánů

Strážní hrádky vyrůstaly jako houby po dešti na staré obchodní stezce z Prahy do Žitavy. Z některých se staly půvabné zámky, z jiných romantické zříceniny.

Spojeni s nebem

Významné chrámy i drobné kapličky či boží muka jsou v krajině rozesety jako korálky. Nutí člověka k zamyšlení, povznesení a pohladí duši, potěší oko.

Den otevřených dveří podstávkových domů

V sobotu 24. května se uskuteční unikátní akce – Den otevřených dveří podstávkových domů. Poznejte unikátní architekturu severních Čech i příběhy jejich majitelů.

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.