Masopustní veselí v Lužihorách

Masopust je u nás svátkem hojnosti, radosti a štědrosti. Taky trochu přejídání a hýření, patří k němu zabijačkové hody, průvody masek a folklorní umění, hudba a tanec. Kam za masopustním veselím se dozvíte v našem článku.

Staré pranostika praví …. na ostatky (L)lužky – budou jablka, hrušky. ☺️

Ostatky označují masopustní úterý a lužky bohužel neznamenají Lužické hory, ale louže.

A co to je vlastně ten masopust? Masopust se říká třídennímu svátku i období, které od sebe dělí Vánoce a postní dobu před Velikonoci – začíná po svátku Tří králů a končí Popeleční středou. Samotný masopustní rej začíná Tlustým čtvrtkem a končí masopustním úterým (ostatky).

Původ masopustních oslav se dá přiřknout oslavám konce zimy a taky nadcházejícího „opuštění masa“ – v italštině carne levare neboli karneval ☺️, což odkazuje právě na půst.

Masopust je u nás svátkem hojnosti, radosti a štědrosti. Taky trochu přejídání a hýření, patří k němu zabijačkové hody, průvody masek a folklorní umění, hudba a tanec.

Mezi tradiční masky patří třeba kůň, medvěd a bába s nůší – přičemž každá z nich má svou sílu a v každém průvodu na ně narazíte alespoň jednou ☺️

V Lužických horách mají masopustní průvody svou vlastní tradici – nakonec přinášíme pár tipů na nezapomenutelné masopustní akce. Opomenout bychom určitě neměli masopust v Novém Boru – letos již 17. ročník – který probíhá ve stylu brazilského karnevalu s bohatým doprovodným programem v Městském kině i na náměstí. Těšit se můžete na výstavu fotografií, tanečnice samby, bubenické vystoupení ve spojení s violoncellistou Jiřím Bártou, brazilskou kuchyni i tradiční průvod. V Proseči pod Ještědem se k tradičním maskám přidává folklorní soubor Horačky v podještědských krojích s tradičními tanci a písněmi, z obyčejného masopustního průvodu se tak stává interesantní událost. V Trávníčku zase pořádají Čumprdění, rej masek u historického Beranova hostince, kde se čepuje místní pivo z Beranova létajícího pivovaru – tahle akce vás přenese o pár desítek let zpátky a nepochybně si jí užijete dosyta.

Další masopustní akce jsou menšího místního charakteru, ale jitrnic a koblížek bude hojnost všude!

Další články

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.