Rozhledny jako majáky Lužických hor

Apríl po dlouhé době dostál své pověsti srandisty a dělá si z nás dobrý den. V pondělí jaro v plném rozpuku, v úterý vánice a ve středu téměř tropická vedra. Ať už jste kliďasové, které vůbec nic nerozhodí nebo naopak máte rádi, když je všechno pěkně posprávnu, budou se vám hodit naše tipy na rozhledny – majáky v Lužických horách.

Na rozhlednách tady u nás vás totiž nemůže překvapit žádné počasí. A když náhodou jo, tak prostě počkáte pod střechou a budete se holt kochat výhledem o trochu dýl.

Chmury z nečekané sněhové nadílky nejlépe zaženete na legendární lužické sedmistovce – na Hvozdu. Stojí na česko-německých hranicích, takže si můžete odškrtnout návštěvu cizí země. Jeden druhého břemena neste. To je ikonický nápis, který je v němčině i češtině vyveden na obrovském dřevěném kříži stojícím na vrcholu Hvozdu. A teď ta rozhledna – že vypadá povědomě? Však je to mladší dvojče rozhledny na Jedlové! Z rozhledny i zpod rozhledny jsou parádní výhledy na Českosaské Švýcarsko, Žitavské hory, Horní Lužici, Oybin, Ještědsko-kozákovský hřbet, Jizerky i Krkonoše.

Když už byla ta řeč o Jedlové – tam je to taky fajn za každého počasí. Přezdívá se jí rozhledna s korunkou a výhled z ní je fakt královský – dohlédnete do všech stran – na Sněžku, Krušné hory, Milešovku, Jizerky i Tolštejn a celé Lužické hory.

Rozhledny rozhodně nepatří do minulosti – ve Sloupu v Čechách stojí jedna z nejmladších rozhleden Lužických hor.  Jmenuje se Na Stráži a ve skutečnosti je to mobilní vysílač obložený smrkovými prkny. Spojilo se tu příjemné s užitečným a vy si můžete vychutnat pohled na skalní hrad i lesní divadlo ve Sloupu a na lužické dominanty – Klíč, Hvozd a Luž.

Nejmladší rozhledna ve skutečnosti stojí na Luži. Otevřena byla teprve v roce 2020 a působí vážně brutálním dojmem, ale ten výhled! Ten byl odsud skvělý už před rozhlednou, ale teď? Celé Lužické hory až na Bezděz, České Středohoří, Říp, Krkonoše, Jizerky…

Unikátem je Vyhlídková věž v Jablonném v Podještědí. Na místě původního kostela i pivovaru stojí barokní věž s kouzelným výhledem na Jablonné v Podještědí i zvlněnou krajinu Lužických hor. Kromě výhledů tu na vás dýchne i trocha historie – naleznete tu pozůstatky snad všech stavebních slohů.

Vlčí Hora vzbuzuje respekt už jenom svým názvem. Rozhledna stojí na čedičové kupě nedaleko Krásné Lípy a při prvním pohledu budete pociťovat mírnou nostalgii – to ta architektura. Kromě vlků tu narazíte taky na pěkné rozhledy na Českosaské Švýcarsko, Šluknovsko, Lužické hory i Krkonoše.

A nejkrásnější nakonec – malá eiffelovka na Studenci. Při výstupu na plošinu zelené litinové rozhledny si budete připadat trochu jako při vstupu do pařížského metra, ale nenechte se zmást. Pořád jste v Lužických horách na místě s krásným, ale časově omezeným výhledem. Musíte to stihnout, než se okolní stromy obalí a výhledy zakryjí až do následující zimy. Jizerky, Krkonoše, České Středohoří a Ještěd jako na dlani.

Ne, nezapomněli jsme na rozhlednu nad Rumburkem, Dymník, jaký je z ní výhled? Představu si uděláte z ilustrační fotky. Tak vzhůru za dobrou náladou na rozhledny!

Další články

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.