Za sklem – den první
Hned první den se představí Lužické hory a Podještědí ve velkolepém stylu. Pobyt začněte v České Kamenici – navštivte skleněný orloj, který odkazuje na původní dřevěný orloj z roku 1920. Nedaleko orloje stojí barokní kaple Narození Panny Marie, V kapli stojí i soška Panny Marie Milostné z roku 1608, v ambitu je vystaven morový vůz, připomínka moru, který se šířil v Kamenici v 18. století. Od kaple je to jen kousek do nově revitalizovaného lesoparku, který vede kolem několika zajímavých památek – obnovené vesničky miniatur Mlýnky-Brand, vyhlídky Jehla či Bratrských oltářů, vytesaných do skály.
Na nádraží v České Kamenici nasedněte na Kamenický motoráček, který pokračuje v tradici sklářské lokálky – na cca 5 km dlouhé trati vás historický motoráček proveze prudkými zatáčkami okolo Zámeckého vrchu až na nádraží v Kamenickém Šenově. Tady vás hned na první dobrou upoutá monumentální tovární komín s nápisem Jílek. Patří Sklárně Jílek, jejíž prohlídka neodmyslitelně patří k návštěvě těchto končin. Po prohlídce se při čekání na vlak zpět do Kamenického Šenova můžete osvěžit v kavárně na kolejích Druhá kolej.
V zimních měsících se vydejte nahoru do Šenova po naučné stezce – zažijete nezapomenutelný pohled na Panskou skálu při západu slunce. V letních měsících navštivte Panskou skálu večer, okolo 9. hodiny, kdy zapadá slunce, abyste tenhle okamžik zažili také.
Za výhledy a za čerty – den druhý
Den začněte brzy ráno výstupem na slavnou horu Klíč – čím dřív brzo ráno vyrazíte, tím spíš se vyhnete davům lidí a uvidíte vycházející slunce nad kruhovým rozhledem, kterým se Klíč chlubí.
Z Klíče je to kousek k dalšímu cíli – ke Skalnímu hradu a poustevně ve Sloupu v Čechách. K návštěvě hradu přidejte i procházku vesnickou památkovou zónou. Ve Sloupu najdete množství památek lidové architektury – podstávkových domů s roubeným i hrázděnými patry, zámek, ve kterém dnes sídlí domov pro seniory i Radvanecký rybník, který je pro svou rozlohu a písčitou plášť dějištěm letních vodních hrádek.
Od hradu, který proslavily čertovské pohádky je to jen kousek k jeskyním, které čerti taktéž proslavili – k Pustým kostelům ve Cvikově. Původně podzemní náhon, vytesaný do skály, aby přiváděl vodu do místních zrcadláren, dnes oblíbené místo s kouzelnou atmosférou. Nedaleko od Pustých kostelů stojí i Pekelné doly, největší jeskyně v Evropě. Dnes patří motoklubu a pokud ji chcete navštívit, doporučujeme se informovat dopředu o otevírací době.
Procházka krajem sv. Zdislavy – den třetí
Podještědí je krajem zaslíbeným sv. Zdislavě. Proto dává rozum, že hned napoprvé vyrazíte přímo na zámek Lemberk, sídlo Zdislavy a Havla z Lemberka, kde můžete mimo jiné navštívit Zdislavinu světničku, kde se údajně Zdislava modlívala. K zámku patří i Bredovský letohrádek se zámeckou zahradou. O kus dál směrem k městu stojí Zdislavina studánka, jejíž pramen má prý léčivé schopnosti. Procházka okolím Lemberka je příjemným výletem sama o sobě.
Dalším cílem třetího dne je monumentální barokní Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí, ve které leží hrob sv. Zdislavy a která v nedávné době prošla rekonstrukcí.
Další dechberoucí zastávkou jsou i nedaleké Bílé kameny, kterým se říká Sloní, právě proto, že vypadají jako stádo slonů. Ty stojí na hlavní silnici směrem na Liberec v Jítravě.