Spojeni s nebem

Významné chrámy i drobné kapličky či boží muka jsou v krajině rozesety jako korálky. Nutí člověka k zamyšlení, povznesení a pohladí duši, potěší oko.

Nezáleží na tom, kdo v co věří či nevěří. Jsou místa, která nutí zvolnit, posadit se na kamenný schod nebo jen tak postát a nechat na sebe působit genia loci. Naslouchat ševelícímu větru a  jakoby byly slyšet střípky motliteb, vyslovená přání a prosby patronům a svatým. Promodlená místa jako jsou Bratské oltáře, křížové cesty ve Cvikově či Jiřetíně pod Jedlovou nebo Modlivý důl působí až magickým dojmem. Chrám nejpůsobivější Bazilika minor v Jablonném v Podještědí je posledním odpočinkem pro českou světici Sv. Zdislavu. Na druhé straně drobné výklenkové kaple a boží muka nepůsobí honosně, ale o to jsou malebnější a zdobí krajinu jako korálky.

Pozkoumejte další fenomény

Krajina na dlani

Všechna ta místa, často utajená, která nabízí pohled do moře lesů, do hlubokých údolí s pomalu převalující se mlhou, na malebné vesnice a městečka z ptačí perspektivy.

Tradiční dům

Podstávková konstrukce, hrázděné patro, kamenná podezdívka, břidlicový štít, dělené okno … jsou typické atributy pro lidové stavby v oblasti Lužických hor.

Cestou a za nosem

Běháš, chodíš, jsi v sedle nebo na laně.. kolo, kůň nebo sedák … hledáš nové cesty, zkoušíš, co dokážeš, posouváš limity… Lužické hory jsou tu pro tebe.

NOVINKA!

Otevřeli jsme pro vás e-shop.
Teď si můžete vzpomínku na Lužické hory jednoduše pořídit domů.

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.