Spojeni s nebem

Významné chrámy i drobné kapličky či boží muka jsou v krajině rozesety jako korálky. Nutí člověka k zamyšlení, povznesení a pohladí duši, potěší oko.

Nezáleží na tom, kdo v co věří či nevěří. Jsou místa, která nutí zvolnit, posadit se na kamenný schod nebo jen tak postát a nechat na sebe působit genia loci. Naslouchat ševelícímu větru a  jakoby byly slyšet střípky motliteb, vyslovená přání a prosby patronům a svatým. Promodlená místa jako jsou Bratské oltáře, křížové cesty ve Cvikově či Jiřetíně pod Jedlovou nebo Modlivý důl působí až magickým dojmem. Chrám nejpůsobivější Bazilika minor v Jablonném v Podještědí je posledním odpočinkem pro českou světici Sv. Zdislavu. Na druhé straně drobné výklenkové kaple a boží muka nepůsobí honosně, ale o to jsou malebnější a zdobí krajinu jako korálky.

Pozkoumejte další fenomény

Sídla pánů

Strážní hrádky vyrůstaly jako houby po dešti na staré obchodní stezce z Prahy do Žitavy. Z některých se staly půvabné zámky, z jiných romantické zříceniny.

Tradiční řemeslo

Sklářská tradice v Lužických horách je více jak 700 let stará. Nevšední zážitky nabízí bohatá historie a pestrá současnost.

Tradiční dům

Podstávková konstrukce, hrázděné patro, kamenná podezdívka, břidlicový štít, dělené okno … jsou typické atributy pro lidové stavby v oblasti Lužických hor.

Štědrost přírody

Vskutku nebývale bohaté jsou Lužické hory na rarity… Kamzíci, jelení zvěř, vlci, mufloni, netopýři nebo kulíšek, orchidejové louky, květnaté bučiny, lesní společenství…

Sedmistovky

Lužické hory jsou neveliké a nevysoké, přesto 10 lužickohorských sedmistovek díky své prominenci dokáže řádně prověřit poutníkovu zdatnost.

Kámen

Sloupcová odlučnost čediče a znělce, pitoreskní pískovcové masivy, suťová pole tvoří krajinu s protáhlými hřbety a výraznými kuželovitými vrchy.

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.