Spojeni s nebem

Významné chrámy i drobné kapličky či boží muka jsou v krajině rozesety jako korálky. Nutí člověka k zamyšlení, povznesení a pohladí duši, potěší oko.

Nezáleží na tom, kdo v co věří či nevěří. Jsou místa, která nutí zvolnit, posadit se na kamenný schod nebo jen tak postát a nechat na sebe působit genia loci. Naslouchat ševelícímu větru a  jakoby byly slyšet střípky motliteb, vyslovená přání a prosby patronům a svatým. Promodlená místa jako jsou Bratské oltáře, křížové cesty ve Cvikově či Jiřetíně pod Jedlovou nebo Modlivý důl působí až magickým dojmem. Chrám nejpůsobivější Bazilika minor v Jablonném v Podještědí je posledním odpočinkem pro českou světici Sv. Zdislavu. Na druhé straně drobné výklenkové kaple a boží muka nepůsobí honosně, ale o to jsou malebnější a zdobí krajinu jako korálky.

Pozkoumejte další fenomény

Kámen

Sloupcová odlučnost čediče a znělce, pitoreskní pískovcové masivy, suťová pole tvoří krajinu s protáhlými hřbety a výraznými kuželovitými vrchy.

Krajina na dlani

Všechna ta místa, často utajená, která nabízí pohled do moře lesů, do hlubokých údolí s pomalu převalující se mlhou, na malebné vesnice a městečka z ptačí perspektivy.

Sídla pánů

Strážní hrádky vyrůstaly jako houby po dešti na staré obchodní stezce z Prahy do Žitavy. Z některých se staly půvabné zámky, z jiných romantické zříceniny.

Napište nám. Rádi vám poradíme.

Plánujtete cestu do Lužických hor nebo hledáte inspiraci? 
Napište nám. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy a doporučíme to nejlepší z našeho kraje.